Gebiedscoöperatie voor ondernemend Raalte

gemeente-raalte

Bevlogen en vol energie bouwen Raalter ondernemers aan een krachtig Raalte. In april staken 64 stakeholders in het Hoftheater de hoofden bij elkaar tijdens een economisch werkatelier. In twee dagen tijd ontwikkelden ze een gedragen, toekomstbestendig actieplan. Volgens de methodiek van het Future Searchwerkatelier bepaalden de deelnemers zelf wat belangrijk is en waar de kansen liggen voor het bedrijfsleven in Raalte en omgeving. Vervolgens hebben in juni dertien initiatiefgroepen hun plan gepresenteerd. Het zijn stuk voor stuk ideeën om met passie en veel energie verder vorm te geven aan een economisch krachtig Raalte. Een van de plannen is de oprichting van een gebiedscoöperatie, die op 1 december is gepresenteerd aan de ondernemers van Raalte.

Wethouder Jacques van Loevezijn vertelt over de economie in Raalte. “Bestaande beleidsplannen zijn niet volledig up-to-date meer en het college van Raalte vindt economie erg belangrijk. Het is de motor van de samenleving en zorgt voor werkgelegenheid in onze gemeente. Wil je toekomstbestendig zijn, dan moet je nu actie ondernemen en niet afwachten,” is zijn mening. “We wilden geen pak papier van een ambtenaar met de vraag aan de samenleving: Wat vinden jullie er van? Nee, we wilden het omkeren. Plaatselijke Belangen, ondernemers, verenigingen en gemeenteraadsfracties vertellen ons wat ze belangrijk vinden. Wat houdt hen bezig en waar liggen de kansen? Dat resultaat wilden we op maximaal drie A4-tjes in plaats van dikke rapporten en dat is gelukt, mede dankzij een zogeheten vliegwielgroep die is geformeerd om het proces vlot draaiende te houden. “

 

Revolutionair proces
Samen met een voorbereidingsgroep hebben ze gekeken naar de aanpak van de bijeenkomsten en wie daarbij aanwezig moesten zijn. Ed den Besten, directeur van Rabobank Salland, was een van de deelnemers. “Het had niet gewerkt als dit werkatelier louter op initiatief van de gemeente was gebeurd. Het mooie van deze aanpak is, dat je het draagvlak in de samenleving aanboort. En ook het besef dat je niet alleen op de gemeente en politiek kunt leunen als er iets in je omgeving moet gebeuren. Iedereen voelt zich betrokken. Dit is echte participatie, waarbij je het proces revolutionair mag noemen.”

 

Buiten gebeurt het
Het resultaat van de tweedaagse sessie was erg positief. Allerlei ideeën en kansen zijn de revue gepasseerd. Hoe ziet het verdienmodel van Raalte eruit? Wat is nu belangrijk in onze gemeente? Wat past bij Salland? “In Salland zijn we redelijk bescheiden. We mogen wel meer onze trots uiten. Zo hebben we bijvoorbeeld tenminste 104 jaarlijkse evenementen in Raalte! En als we bijvoorbeeld wandel- en fietsroutes verbinden met evenementen, dan ontstaat er een Slinger van Salland. Dat biedt recreatieve mogelijkheden het hele jaar door.” De vier belangrijkste thema’s zijn benoemd. Dat zijn agrofood , toerisme en recreatie, evenementen en maakindustrie. Samen met de ondernemers gaat de gemeente Raalte met dertien projecten aan de slag. “Het gebied heeft kracht, maar je hebt elkaar nodig. We gaan het niet vanuit de gemeente organiseren, want buiten gebeurt het. Met elkaar kijken wat er mogelijk is, waarbij de gemeente een gelijkwaardige partner is, die faciliteert, verbindt en ruimte geeft,” zegt Jacques van Loevezijn.

 

Zelf aan het stuur
Ed den Besten: “Als je voorzieningen in stand wilt houden, moet je dat samendoen. Eén winkel maakt geen winkelstraat. Je hebt elkaar nodig,” is zijn mening. “Tijdens het economisch werkatelier in april was er twee dagen lang een enorme betrokkenheid. Raalte is een enorm coöperatief gebied. Het gezamenlijk belang en loyaliteit zijn krachtig aanwezig in de samenleving. Als je dat aanboort en goed organiseert, kun je de economie goed versterken, maar je moet het wel organiseren. Vandaar het idee van een gebiedscoöperatie. De ondernemers en de samenleving zitten daarbij zelf aan het stuur. Via het huidige politieke bestel ervaart de bevolking over het algemeen weinig invloed. De gebiedscoöperatie is een instrument om de betrokkenheid te vergroten.“

 

Gebiedscoöperatie opgericht
De gebiedscoöperatie zorgt ervoor om de beweging voort te zetten. Het is een middel en geen doel. De coöperatie moet voor samenhang en verbinding zorgen. Het democratisch gekozen coöperatiebestuur zorgt voor communicatie naar buiten, voor inspiratie en is gesprekspartner. De coöperatie is een vehikel om nieuwe innovatieve projecten te starten, samen met leden, en verder te brengen. Iedereen kan er lid van worden. Een centrum waar alles samenkomt en waar we met elkaar zaken nog beter maken,” legt Ed den Besten uit.  Op 1 december heeft de vliegwielgroep bij Boerhof Projectinrichters in Heeten de oprichting van de gebiedscoöperatie gepresenteerd aan de ondernemers onder het motto van ‘We wachten niet af. We ondernemen.’

Geef als eerste een reactie op "Gebiedscoöperatie voor ondernemend Raalte"

Uw reactie

Uw e-mailadres wordt niet gepubliceerd


*